Św. Mikołaj nie dojedzie. Czy to koniec obniżek na stacjach paliw?
Jak czytamy w opracowaniu E-petrol.pl, skutkiem ostatnich wydarzeń na międzynarodowym rynku ropy naftowej, są niedawne podwyżki cen paliw u polskich producentów. To odwrócenie tendencji może skutkować zatrzymaniem spadków cen na stacjach, a nawet powrotem podwyżek. W przedostatnim notowaniu cen detalicznych paliw w Polsce portal E-petrol.pl po raz kolejny obserwuje spadki, które dotyczą wszystkich gatunków paliw.
Ile za benzynę?
Średnia ogólnopolska benzyny bezołowiowej 95 w tym tygodniu wynosi w kraju 6,29 zł/litr, zaś 20 groszy więcej należy wydać za litr oleju napędowego – 6,49 zł, a rzadziej tankowana benzyna 98 kosztuje przeciętnie 6,91 zł za litr. Potaniał też autogaz, za który płaci się 2,95 zł/litr. Oznacza to, że na przestrzeni tygodnia cena benzyny „95” spadła o 10 groszy, diesla o 7 groszy, a autogaz potaniał o 4 grosze na litrze.
Spore różnice w regionach
Przyglądając się średnim cenom w regionach widać, że w przypadku benzyny 95 ceny są bardzo zróżnicowane. Najtaniej można paliwo to tankować w woj. wielopolskim po 6,16 zł/litr, a najdrożej jest w woj. mazowieckim i opolskim, gdzie tankując benzynę trzeba wydać 6,39 zł/litr. Oznacza to, że różnica pomiędzy regionami z najwyższą i najniższą ceną wynosi 23 gr.
Tankujący samochody z silnikami wysokoprężnymi w tym tygodniu także powinni zauważyć spadki cen. Podobnie jak w przypadku benzyny, najtaniej tankuje się w Wielkopolsce, gdzie olej napędowy jest sprzedawany po 6,36 zł/litr. Relatywnie wysoki wydatek czeka na kierowców na Mazowszu, gdzie paliwo to kosztuje przeciętnie 6,56 zł/litr.